Filmy

Zamieszczam tu kilka moich filmów – w większości związanych z Warszawą.

Najnowszy, który lubię ;)

Poniższe powstały w 2012 roku. Pierwszy przybliża życie mieszkanki ośrodka dla cudzoziemców na Targówku, drugi to sonda na temat warszawskich blokowisk. Kolejny, liczący już 4 lata to film, do którego – jako zapalona miłośniczka neonów – mam bardzo sentymentalny stosunek. Myślę sobie, że dziś zrobiłabym go inaczej, lepiej. Ale o lepszego bohatera z pewnością byłoby trudno ;) Czwartą etiudę  zrobiłam w Czarnobylu. Przez to jak bardzo trzęsła mi się kamera, możecie szybko zrozumieć jakie emocje towarzyszyły mojej wizycie pod reaktorem. Ostatni film zaś jest, podobnie jak pierwsze – świeżynką. To jeden z efektów współtworzonego przeze mnie projektu „W małym kinie” – najważniejszego i najciekawszego, w jaki jestem ostatnio zaangażowana.

Emma podchodzi po osiemdziesiątkę. Jest najstarszą mieszkanką ośrodka na Targówku, w którym przebywają kobiety i dzieci czekające na status uchodźcy. Emma żyje tam od około dwóch lat. Wciąż czeka na decyzję sądu, który orzeknie czy ma wracać do rodzimej Rosji, czy jechać do córki w Holandii. Z Holandii, gdzie przebywała nielegalnie ją deportowano (i wysłano do Polski, w której nigdy wcześniej nie była). Zrobiono to w dość widowiskowy sposób, o czym zresztą sama opowiada…

W ośrodku niewiele się dzieje. Panuje tam ciężki do opisania marazm. Rytm dnia naszej bohaterki wyznacza opieka nad mieszkającymi obok kozami…

Historię Emmy poznałam dzięki współpracy z Fundacją dla wolności, która od lat realizuje dość znany w Warszawie projekt – Etnoliga (cykliczne mecze dla obcokrajowców). Więcej o działaniach fundacji www.fundacjadlawolnosci.org

Czym dla mieszkańców Ursynowa jest blokowisko? Sonda uliczna.

Film ten to jeden z efektów mojego projektu „Blokowisko: moje miejsce, moja przestrzeń”. Realizowałam go w ramach stypendium artystycznego Ursynowa. Więcej na blokowisko.waw.pl oraz facebooku.

Siatkarka, Jubiler, Emilia – neony rodem z PRL-u wciąż budzą zachwyt. Za ich powstawaniem i renowacją stoi pan Stanisław. To najstarszy i najbardziej oddany pracownik firmy od ponad półwiecza produkującej reklamy świetlne w Warszawie.
Spotkanie z anem Stanisławem i jego współpracownikami (m.in. Jackiem i Ryśkiem) było dla mnie niesamowitym doświadczeniem ;)

Nie będę dużo pisać o tym filmie. Wejście do strefy zero w Czarnobylu po prostu nie da się opisać słowami. I nie ważne, że minęło już ponad 20 lat od wybuchu…

Film powstał podczas międzynarodowego projektu „Dialogi z sąsiadami 2.0: Akademia patrzenia ponad granicami” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi Podlaskiej DRUMLA.

Kino to moja największa miłość, a projekt „W małym kinie” jeden z największych powodów do dumy! Realizuję go od 2012 razem z Fundacją Obserwatorium. Super ekipa, super temat, super energia! Zresztą sami zobaczcie nasz portal: wmalymkinie.pl i fanpage’a.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: