Fotografia: o potrzebie współczesności

W Zachęcie można oglądać wystawę fotograficzną. To wciąż rzadkość. Jej temat jest jednak dość… oklepany. Dlatego zamiast cieszyć się z docenienia tej sztuki przez najważniejszą galerię, zastanawiam się: po co znów opowiadać o PRLu? Czyżby za mało było ciekawych współczesnych fotografii?

Otwarta w tym tygodniu wystawa „Czas wolny. Fotografie” prezentuje zdjęcia sześciu fotografów, którzy za PRL pracowali dla oficjalnych tytułów prasowych. To Romuald Broniarek, Aleksander Jałosiński, Bogdan Łopieński, Jan Morek, Wojciech Plewiński i Tadeusz Rolke.

Wybór, którego dokonał Łukasz Modelski jest świetny. Na fotografiach widzimy codzienne życie ludzi minionej epoki – bawiących się, odpoczywających, obserwujących. Sporo prac ukazuje w tle Warszawę, co mnie również bardzo cieszy.

IMG_4442

Tyle, że już nawet przy wejściu do galerii czuje się pewien przesyt. A to dlatego, że ostatnimi czasy nie brakuje nam wcale podobnych prezentacji odnoszących się do PRLu. Zdjęcia tego okresu pokazywał w przeciągu roku m.in. Dom Spotkań z Historią i Muzeum Narodowe. Nie mówię, że temat został wyczerpany, nie. Ale jakoś wolałabym zobaczyć w tak ważnej przestrzeni galeryjnej współczesne fotografie, poznać nowe nazwiska, nowych twórców, a nie znów oglądać podobne (lub wręcz te same) kadry.

I chyba nie jestem w tej potrzebie osamotniona, bo już  podczas wernisażu nie trudno było usłyszeć podobne głosy.

Reklamy
Comments
2 Komentarze to “Fotografia: o potrzebie współczesności”
  1. wygodna pisze:

    Może rzeczywiście w Zachęcie powinna się teraz znaleźć inna wystawa – nie to miejsce i nie ten czas. Ale dla mnie dobrych zdjęć Warszawy nigdy nie za dużo, dlatego i tak się na nią wybiorę z przyjemnością.

  2. wawaconcept pisze:

    Jest sporo ciekawych zdjęć z Warszawy. Moje lubione: starszy, zamyślony mężczyzna siedzący na walizce na rondzie dmowskiego ;))) Mam je, zaraz podkleję na http://www.facebook.com/wawaconcept

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: