Przecięte wstęgi

Przypadający dziś 22. lipca to piękna data dla Warszawy. W pozostałości po najważniejszym święcie PRL zostało nam w końcu trochę ciekawych obiektów – ze świętującym właśnie 60-lecie odbudowy Starym Miastem czy dwa lata młodszym Pałacem Kultury i Nauki na czele. Na liście z datą 22.lipca nie zabrakło też kilku budynków o funkcji kulturalnej.

W 1953 r. władze oficjalnie otworzyły Trakt Starej Warszawy (I etap). Zrekonstruowano m.in. zniszczone kamienice przy Rynku Starego Miasta oraz przy ul. Piwnej i Zapiecek. Odbudowa historycznego centrum miasta, łamiąca podstawową zasadę konserwatorów „nie odtwarzać”, zrodziła tyle samo głosów zachwytu, co i krytyki.

PIC_51-543-1

Prace wykończeniowe na Rynku Starego Miasta, 1953 r., fot.: Zbyszko Siemaszko, źródło: NAC, nac.gov.pl

Emocje zresztą rodziły wszystkie warszawskie inwestycje opatrzone datą lipcowego święta. Poza tymi strategicznymi jak PKiN, trasa W-Z, Stadion Dziesięciolecia czy MDM wstęgę przecinano też m.in. w kinie Moskwa i Luna.

A współcześnie? Stadionu Narodowego nie udało się otworzyć 22. lipca (choć bardzo chciano). Udało się za to hm, zamknąć Teatr Bajka (2011), mieszczący się w dawnym kinie Bajka. Ale tego mi akurat nie jest szkoda…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: