Sztuka w zaprzęgu

„Burłacy” – to tytuł jednej z najważniejszych prac, jakie od jutra można zobaczyć na wystawie „W sercu kraju” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Rzeźba Pawła Athamera doskonale nie tylko obrazuje sytuację „muzeum w zawieszeniu” – miejsca, które niby już jest, a wciąż się tuła – lecz także sytuację sztuki jako takiej. Polecam wam krótki film o burłakach.

W pawilonie „Emilka” otwarto dziś wystawę „W sercu kraju”. To prezentacja 150 dzieł z liczącej dwa razy tyle kolekcji powstałego w 2005 roku muzeum. Jako, że wernisażowy gwar nie sprzyja specjalnie kontemplacji sztuki, a natłok towarzyskich wrażeń mocno ogranicza percepcję, to nie będę rozpisywać się o całym przedsięwzięciu. Chciałam zwrócić wam tylko uwagę na jedną z prac, która w dość klarowny sposób ukazuje sytuację MSN.

To inspirowana pracą „Burłacy na Wołdze” rzeźba Pawła Althamera. Przedstawia ludzi ciągnących makietę z nieaktualnym już projektem muzeum Christiana Kereza. Jak się przyjrzeć bliżej temu zaprzęgowi, to dostrzec można w nim twarze osób od początku związanych z MSN – od dyrektorki, po ochroniarza.

– Mimo, że każdy jakby ma własną motywację, własna ścieżka go przywiodła do tego zaprzęgu, to ciągną razem – w filmie, który pojawił się na stronie MSN mówi Althamer.

<p><a href=”http://vimeo.com/66109987″>Paweł Althamer „Burłacy” 2013</a> from <a href=”http://vimeo.com/muzeumsztuki”>Muzeum Sztuki Nowoczesnej</a> on <a href=”http://vimeo.com”>Vimeo</a&gt;.</p>

Jak dla mnie praca ta mówi nie tylko o sytuacji muzeum, które (cudem) działa jeszcze w „Emilce” i liczy, że jeszcze w tym roku uda się rozpisać nowy konkurs na jego docelową siedzibę. To gorzkie odniesienie do miejsca dla naszej sztuki w ogóle.

Bo przecież bez problemu można ją odnieść chociażby do aktualnej dyskusji o Zdzisławie Beksińskim, którego paryski marszand chce przekazać Warszawie obrazy, ale Warszawa… nie ma gdzie ich pokazywać.

 

Wystawa „W sercu kraju” jest czynna od 14 maja do 6 stycznia 2014 roku. Fotografia pochodzi ze strony muzeum

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: