Kawa dla nieznajomego

//Podchodzisz do baru. Zamawiasz dwie kawy. Jedną wypijasz, a drugą „zawieszasz” z myślą o nieznajomym, który będzie ją mógł wypić za darmo. Idea szczytna. Pytanie tylko czy ten wywodzący się z Neapolu zwyczaj wreszcie przyjmie się na warszawskim gruncie. Toczące się wokół niego ostatnio internetowe dyskusje z pewnością temu sprzyjają.//

– Poznałem zwyczaj caffe sospeso z półtora roku temu w Kijowie – mówi mi pochodzący z Ukrainy Aleksander Każurin, autor strony zawieszonakawa.eu i dodaje, że dziś w jego rodzimym mieście jest około stu miejsc, w których można zostawić symboliczną kawę czy ciastko nieznajomemu. I liczba ta wciąż rośnie.

źródło: zawieszonakawa.eu

  źródło: zawieszonakawa.eu

To taki wyraz solidarności społecznej. Kawiarniany prezent zostawia się zawsze z myślą o innej osobie, która odwiedzi ten sam lokal. Wbrew pierwszemu skojarzeniu (i zdjęciom ilustrującym szalejące po sieci informacje na ten temat)  – niekoniecznie potrzebującej, biednej.

– To może być każdy, bo tu nie chodzi o dobroczynność, a raczej ogólniej – dzielenie się dobrem – podkreśla Każurin.

Czy Warszawa lubi się dzielić? Po raz pierwszy spotkałam się tu z „zawieszoną kawą” już ponad rok temu. Było to w kawiarni przy pl. Zbawiciela (która właśnie zniknęła z listy miejsc biorących udział w akcji). Barman chętnie wtajemniczył nas w temat, jednocześnie przyznając jednak, że klientów skorych do „zawieszania” jest niewielu. Jeszcze dosłownie kilka dni temu można było powiedzieć, że liczba ta wcale znacznie nie wzrosła. Zgodnie z dostępnymi dziś informacjami na stronie Każurina, w akcji uczestniczy zaledwie kilka warszawskich lokali w tym „Kafka” i „Kubek w kubek”. To jednak zwodnicze…

– Na dniach ją zaktualizuje, bo już mamy nowe miejsca. Coraz więcej i więcej! – zapowiada „ojciec” kawiarnianego społecznego fermentu;)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: