Kreatywni na Paca

//Na Prace Południe powstaje Centrum Społeczne Paca. Mieszkańcy i sympatycy dzielnicy znajdą tu m.in. przestrzeń do realizacji swoich projektów. To inicjatywa, na którą Warszawa długo czekała.//
Centrum Lokalnych Aktywności Społecznych (taka jest jego formalna nazwa) powstaje przy ul. Paca 40 w dużym, odnowionym niedawno budynku mieszkalnym. Na potrzeby centrum miasto przeznaczyło aż dwa piętra z piwnicą o łącznej powierzchni niemal 900mkw. Na razie trwa tu remont i adaptacja do nowych potrzeb (wcześniej były tu centrum wolontariatu i przychodnia). Otwarcie planowane jest ma marzec.
Centrum Społeczne Paca to miejsce, którego przestrzenie będą nieodpłatnie użyczane na potrzeby organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych. Jego celem jest aktywizacja oraz wzmacnianie integracji społecznej, rozwój inicjatyw obywatelskich i „miastotwórczych”. Do dyspozycji jest m.in. kilka sal – w tym taka na 100 osób. Docelowo powstać ma też biblioteka i kawiarnia (w ramach mocno przereklamowanej idei przedsiębiorstw społecznych, eh).
Idea takiego użyczania przestrzeni sprawdziła się już w Warsztacie przy pl. Konstytucji. Podobnie zresztą sprawdzony jest pomysł udzielania niewielkiego wsparcia finansowego, na które na Paca można liczyć. Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnych CAL, które wygrało trzyletni konkurs na prowadzenie tego miejsca – tak, jak Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę w ramach Animatorni – planuje rozdawać aktywistom mikrogranty. Pomoc będzie niewielka (2-3 tys.), ale z pewnością umożliwi realizację oddolnych projektów.
Jestem pewna, że taka formuła przyniesie efekty i Paca stanie się miejsce kreatywnym. Mam wrażenie, że miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi wreszcie wypracowało jakieś wzorce i wie już jak z nich korzystać. Obym się nie myliła ;)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: